بایسته های ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی در شرکت آب و فاضلاب استان تهران ( بازخوانی بیانیه گام دوم انقلاب رهبری)


 بیانیه چهل سالگی انقلاب، چشمه زلال و جوشانی است از حکمت نظری و عملی انقلاب در اداره کشور و سندی راهبردی است برای گام دوم انقلاب در دستیابی به قلل رفیع پیشرفت، عزت و اقتدار جهانی ملت ایران که می‌بایست به همت بلند جوانان مومن، انقلابی، دانا و کاردان با ورود آنان به عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور محقق گردد. بیانیه گام دوم یک مرحله حمایتی دارد که باید از طرف همه دستگاه‌ها و توده مردم  مورد حمایت قرار گیرد و در مرحله دوم کلام رهبری باید فهم شود. این بیانیه، بالنده و حرکت آفرین نخواهد شد، مگر آنکه با نگاه اندیشه‌ورزانه و راهبرداندیشانه، و در محیط‌های آزاداندیش، در میان نخبگان نسل ما، به صورت مداوم محل گفتگو و مُداقه و تدبیر قرار گیرد، مطالبات و تحولات و بر اساس آن سامان یابد و سرفصل‌های اصلی آن به عنوان گفتمانی زنده و عالمانه و در حین تکامل، در محیط‌های نخبگانی و مردمی باقی بماند؛ همه اینها باید رخ دهد تا این متن تاریخ ساز، به دام تبدیل شدن به بیانیه‌ای شعاری و کلیشه‌ای گرفتار نگردد.

ماموریت گام بعدی انقلاب از جانب امام امت به جوانان ابلاغ شده است و دارای شش هدف غایی است که می­توان آن را شش گوشه عاشورایی انقلاب دوم نامید:

۱. سعی بر تولید علم و پژوهش

۲.کسب معنویت و اخلاق انسانی

۳. رویکرد اقتصادی پویا و فعال

۴.عدالت و مبارزه با فساد

۵.بازخوانی استقلال و آزادی ایران اسلامی

۶.ترویج سبک زندگی اسلامی

از آنجا که بیانیه تفسیری رهبری حکیم و فرزانه انقلاب هرگز نباید به جای اجرا در چارچوب سخنرانی­ها و میزگردها محصور گردد؛ در ذیل به عنوان نقطه آغاز حرکت، ۴۰ پیام مهم انقلابی و اجرایی از بیانیه مذکور برای اجرا در شرکت آب و فاضلاب استان تهران به شرح ذیل تدوین و تبیین می­گردد:

-         به منظور محقق شدن دستور رهبری مبنی بر ، افتخار به بزرگترین و مردمی ترین انقلاب عصر جدید، افتخارات و دستاوردهای شاخص شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تکیه بر ایجاد احساس غرور در جامعه در معرض قضاوت عموم قرارداده شده است. بر این نکته تاکید شده است که انقلاب اسلامی با پشت سر نهادن یک چله پرشکوه بدون خیانت به آرمان­ها در برابر همه وسوسه­هایی که غیر قابل مقاومت به نظر می­رسید از کرامت و اصالت شعارهایش صیانت کرده است.

-         به منظور برآورده شدن دستور مقام معظم رهبری در این بیانیه مبنی بر ایجاد آگاهی در عموم مردم از پیشرانی قدرتمند انقلاب اسلامی همگام با حفظ شعارها و آرمان­ها مشکلات پشت سر گذاشته شده چهل سال گذشته در یک بستر هنرمندانه در معرض عموم قرار داده است. تاکید بر این که در این مدت کشور در شرایطی قرار داشت که یکی از دو کانون قدرت شرق و غرب جهان نابود و قدرت دیگر با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار آن می‌رسد دست و پنجه نرم می­کند.

- به منظور اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر جاودانگی و استثنایی بودن شعارهای جهانی انقلاب (آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال عقلانیت و برادری )که با فطرت بشر در همه عصرها سرشته است به عنوان امتیاز منحصر به فرد نظام اسلامی در جهان   بر تمامی معاهدات بین المللی مورد تایید شرکت آب و فاضلاب که یکی ازاین شعارها را برآورده می­کنند تاکید شود و در معرض قضاوت مشتریان شرکت قرار گیرد.

-         رهبرانقلاب دراین بیانیه نسل جوان امروز را واجد خصوصیات و «وَ زادَهُ بَسْطَةً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ» و «إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ» تشخیص داده‌ و نگاهِ ایشان به نسلِ جوانِ انقلابی، سرشار از «امید» و «باور» و «اعتماد» به آنها بوده و است. ورود مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان و فعالان جوان در همه میدان­های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین المللی در راستای تحکیم دین، اخلاق، معنویت و عدالت به عرصه­های مدیریتی کشور با بهره­گیری از تجربه ها و عبرتهای گذشته و نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل جهادی در تحقق الگوی کامل نظام پیشرفت اسلامی. شرکت آب و فاضلاب استان تهران جوانان بسیاری را تحت بیرق حمایت خود دارد که منشا تحولات عظیم درصنعت آب و فاضلاب استان هستند.

-         شرکت آب و فاضلاب استان تهران پایبندی شدید به اصول و حساسیت در مرزبندی با رقیبان و دشمنان انقلاب و طی شدن فاصله میان باید ها و واقعیت­ها با حضور نسل جوان، مومن، دانا و پرانگیزه انقلاب را سرلوحه کارخود قرار داده است.

-         ایستادگی با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان و دفاع از مظلومان و مستضعفان و پرهیز از افراط گرایی و چپ­روی­هایی که مایه ننگ بسیاری از قیام­ها و جنبش­ها شده است.

-         حراست از انقلاب با هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما (ارواحنا فدا)

-         اعتقاد به اصل ما می­توانیم به عنوان یادگار امام خمینی که ایران را به عزت و پیشرفت در همه عرصه‌ها سوق خواهد داد. در این راستا شرکت آب و فاضلاب صنایع داخلی قدرتمندی را در صنعت آب و فاضلاب در خدمت اسلام و انقلاب هستند حمایت می­کند.

-          پرهیز از تجدید نظر طلبی و انفعال و فاصله نگرفتن از ارزش‌های آمیخته با دین مردم و دفاع ابدی از نظریه نظام انقلابی.

-          فعال­سازی ظرفیت های طبیعی و انسانی کم‌نظیر کشور که مورد غفلت قرار گرفته است با همت­های بلند و انگیزه­های جوان و انقلابی.

-          شرکت آب و فاضلاب استان تهران خود را موظف به  بکارگیری ظرفیت جوانان دارای تحصیلات عالی  به عنوان مهمترین ظرفیت امیدبخش ثروت کشور که با هیچ اندیشه مادی قابل مقایسه نیست.

-         بهره‌گیری از منابع عظیم زیرزمینی (۷ درصد ذخایر معدنی جهان) و موقعیت­های استثنایی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملی، بازار بزرگ منطقه ای با داشتن ۱۵ همسایه و با ۶۰۰ میلیون جمعیت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوع و بسیاری ظرفیت‌های دست نخورده ای که ایران را از نظر ظرفیت­های استفاده نشده طبیعی و انسانی در رتبه اول جهان قرار داده است.

-          امید و نگاه خوشبینانه واقعی به آینده با تکیه بر پیشگامی جوانان و شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن. برنامه ریزی لازم جهت درون زایی اقتصاد کشور و مولد شدن دانش و دانش بنیان شدن و مردمی کردن اقتصاد و نفی تصدی­گری دولت و برون­گرایی بر پایه ظرفیت‌های بالقوه کشور.

-         اصرار ورزیدن بر چشمه جوشان دانش و شتاب در رستاخیز علمی دو دهه اخیر با تکیه بر استعداد علم و تحقیق در ملت به عنوان آشکار ترین وسیله عزت و قدرت در کشور.

-          تداوم حرکت پرشتاب علمی در جهت کم کردن فاصله با قله های دانش جهان و عبور از مرزهای کنونی دانش در مهمترین رشته ها در جهت جبران عقب ماندگی های علمی تاریخی. ناکام سازی دشمن با تکیه بر جهاد علمی بر پایه سنگ بنای انقلاب علمی در کشور به همت جوانان.

-          رشد شعور و وجدان اخلاقی و برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل ایثار، توکل و ایمان در خود و جامعه و اجازه ندادن به جهنمی ها که با زور و فریب مردم را جهنمی کنند.

-          بهره‌گیری از معنویت و اخلاق در جهت دهی به همه حرکت ها و فعالیت های فردی و اجتماعی.

-         متخلق شدن کارگردانان حکومت به منش و رفتارهای اخلاقی و معنوی.

-         تنظیم و اجرای برنامه های جامع کوتاه مدت و میان مدت از سوی نهادهای حکومتی با همکاری مردم در جهت مقابله با ابزار رسانه­ای پیشرفته و فراگیر که در اختیار کانون­های ضد معنویت و ضد اخلاق است و دلهای پاک جوانان و نوجوانان و حتی نونهالان را هدف قرار داده اند.

-          تقویت اقتصاد مستقل کشور بر پایه تولید انبوه و با کیفیت، توزیع عدالت محور و مصرف به اندازه و بی اسراف و مناسبات مدیریتی خردمندانه به عنوان عامل مهم سلطه ناپذیری و نفوذ ناپذیری.

-         اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در تمامی بخش‌ها با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیت.

-         نیاز به «تحوّل» و «تغییرِ» مبتنی بر مدار و منطقِ انقلابی و اصلاح عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی و مقابله با عملکردهای ضعیف اقتصاد کشور که در صورت اصلاح، مشکل تحریم و وسوسه های دشمن کم اثر و حتی بی اثر خواهد شد. ما در شرکت آب و فاضلاب استان تهران بر آنیم که در راستای تحقّقِ حداکثریِ مضامین و درون‌مایه‌های بیانیۀ گامِ دوّمِ انقلاب، «خلّاقانه» و «نوآورانه» بیندیشیم و «ابتکارِ عمل» را در دست بگیریم و «راه‌های مبدعانه و متفاوت» بیابیم.

-         شکل گیری یک مجموعه جوان، دانا، مومن و مسلط بر دانسته های اقتصادی در درون دولت در جهت نیل به اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی در کشور

-          حذف هزینه های زائد و مسرفانه در بخش هایی از دستگاه های حکومتی که نتیجه آنها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانان، فقر درآمدی در طبقه ضعیف و امثال آن است.  مقابله با وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیت داخلی، استفاده اندک از نیروی انسانی کشور، بودجه ریزی معیوب و نامتوازن، عدم ثبات سیاست های اجرایی اقتصاد و عدم رعایت اولویت ها.

اتکای به نفس مورد نظر رهبر معظم با زدودن تفکر نابخشودنی این­که مشکلات کشور ناشی از تحریم بوده و راه رفع تحریم‌ها، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه بر پنجه گرگ است ، محقق می­شود.

-         لزوم هوشمندی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی در برابر القاء تفکرات غلطی که توسط کانونهای فکر و توسعه خارجی برنامه‌ریزی و مدیریت می‌شود.

-          در شرکت آب و فاضلاب با تکیه بر فعالیت قاطعانه نهادهای نظارتی، فعال­سازی دستگاهی کارآمد و پاک دست سرلوحه قرار گرفته است. با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع که به معنای واقعی با فساد به ویژه در سطح تصمیم­گیران و تصمیم­سازان مبارزه می­شود. چرا که با دستور رهبر معظم توجه به طهارت اقتصادی به عنوان شرط مشروعیت همه مقامات حکومت جمهوری اسلامی تاکید فراوان دارند. در این راستا، مبارزه قاطع دستگاه­های نظارتی و دولتی در پیشگیری از فساد و رشد آن با انتخاب انسان هایی با ایمان، جهادگر، پاکدست و با دل­های نورانی در اولویت اول مجموعه قرار دارد.

-          محرومیت زدایی و جلوگیری از ایجاد شکاف عمیق طبقاتی در جامعه به عنوان اصلی ترین دغدغه مسئولان مجموعه است.

-          ممنوعیت تبعیض در توزیع منابع عمومی شرکت، میدان دادن به ویژه خواران و مقابله با فریب گران اقتصادی و عدم غفلت از قشرهای نیازمند حمایت در جامعه یکی از اصلی­ترین وظایفی است که در شرکت آب و فاضلاب استان تهران بر گرده خود احساس می­کنیم .

-          توجه به عزت ملی، روابط خارجی عزتمندانه و مرزبندی با دشمن که هر سه شاخه­هایی از اصل عزت، حکمت و مصلحت در روابط بین المللی­اند را همواره مد نظر قرار می­دهیم.

-         با توجه به توانمندی­های مثال زدنی همکارانمان درشرکت آب و فاضلاب استان تهران به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان آب در منطقه  لزوم توجه به تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه آمریکا و صهیونیسم را احساس کرده و در برآورده کردن یکی از منویات رهبر معظم که همانا حمایت همه جانبه از نهضت های اسلامی منطقه است سعی وافی و کافی خواهیم داشت. شکست سیاست­های آمریکا در منطقه غرب آسیا و زمین گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه و گسترش حضور قدرتمندانه سیاسی جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد.

-          لزوم حفظ مرزبندی دقیق با برخی کشورهای اروپایی غیرقابل اعتماد و خدعه­گر را خالصانه  و مجدانه در قاموس سازمانی خود مد نظر قرار داده­ایم.

-         عدم عقب نشینی در برابر تهدید های پوچ اروپا و توجه دائمی به عزت کشور و ملت و لزوم هوشمندی در حل مشکلات قابل حل با آن‌ها از موضع انقلابی.

-         جلوگیری از ترویج سبک زندگی غرب در کشور و مقابله همه‌جانبه و جهادی با آنها چرا که زیان­های بی جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت زده است.